Hogyan válasszunk homlokrakodót?

2021-10-20


Deraland Kft. az Alö Quicke termékek Mo-i hivatalos forgalmazója. Cégünk a termékek garanciális és garancián túli vevőszolgálatát is ellátja Kaposvár központi telephellyel, alkatrész raktárral. Az általa forgalmazott termékeket országos viszonteladói hálózaton keresztül értékesíti. Hasznos információkat szeretnénk megosztani traktoros homlokrakodó kiválasztása előtt.

 

Az Ålö a világ egyik vezető mezőgazdasági gépgyártója 1949 óta. Prémium minőségű homlokrakodókat fejleszt és gyárt a Quicke® és Trima® márkanév alatt valamint munkaeszközöket  Original Implements ™ név alatt. 
Hét országban rendelkezik értékesítő hálózattal, négy országban gyártó üzemmel és több mint 50 országban a világpiac forgalmának 30 %-át adja az 50 lóerőnél nagyobb teljesítményű traktor szegmensben. Az össztermelés kb. 90 % -át exportálja. A 2017-es értékesítés kb. 34 500 rakodógép és 46 000 munkaeszköz.

 

A megfelelő homlokrakodó kiválasztásának szempontjai:


1. Új vásárlású, vagy már meglévő traktorra kerülne-e felszerelésre? Van-e/lesz-e felszerelve fronthidraulika?
2. A rakodóval végzett munka intenzitása alapján (alkalmi, vagy állandó nagy terhelésű) illetve rakodási feladat/feladatok alapján
3. Traktor méret és rakodási paraméterek
4. Szükséges-e a rakodási munka nyomon követhetősége?


1. Amennyiben új vásárlású traktorra kerül fel a rakodógép, érdemes a traktor gyártója által ajánlott (gyári) rakodót választani, mert a traktorra a gyártósoron az összeszerelés során kerül már fel a rakodógép. Természetesen itt is lehet más márkát választani, mert a legtöbb homlokrakodó gyártónak, így az általunk forgalmazott Quicke gyártmánynak is meg vannak az adaptációi a piacon megtalálható szinte összes traktorhoz, és a rakodók gyári traktor színre festve is szállíthatóak.

 

A Quicke profi gémcsaládja (Q5S)

 

Amennyiben már meglévő traktorra terveznek rakodót vásárolni, akkor általában az ár-érték arányt, a karbantarthatóságot és a hosszú távú alkatrészellátást érdemes figyelembe venni. A Quicke ma is tud szállítani alkatrészeket a 25-30 éves rakodóihoz is. Érdemes azt is meggondolni, hogy milyen hosszú távon kívánnak traktoros homlokrakodót üzemeltetni a gazdaságukban. A Quicke gyártmányok tekintetében van olyan partnerünk, aki a harmadik traktorára szerelte át ugyan azt a rakodógémet.

 

2. Szinte minden gyártó termékpalettáján megtalálhatóak a professzionális, un. „utility” rakodógém-családok. Ezek között a választást a használat intenzitása határozza meg. Nagy terhelésű és napi használatra a profi változatokat javasoljuk, mert azok szilárdsága és tartós terhelhetősége lehetővé teszi a hosszú távú működtetést. Alkalmankénti vagy idényszerű munkákra a „utility” vagy más néven a kis-közepes gazdaságok számára kifejlesztett gémcsaládokat javasoljuk. Számokba foglalva éves 200 rakodó üzemóra alatt a „utility”, 200 és 450 rakodó üzemóra között a Profi, 450 rakodó üzemóra felett pedig már önjáró rakodó célgép beszerzése a javasolt.

3. A traktor mérete (teljesítmény és adhéziós tömeg) meghatározza a rá illeszthető rakodó nagyságát. Traktoros homlokrakodókkal általában 3-4,75m magasságig és 1,6-3 tonna tömegig lehet emelési feladatokat elvégezni. A vásárlás előtt el kell döntenünk, hogy a traktorunkhoz választunk rakodót, vagy a feladathoz választunk traktort és rá illeszkedő rakodót.

 

A digitális rendszerrel a be nem látható helyeken is biztonsággal működtethető, mivel a monitoron látható a gém helyzete

 

4. A Quicke profi gémcsaládja és az azt megelőző gémcsalád is már kiegészíthető egy un. digitális helyzetérzékelő, súlymérő és karbantartás figyelő rendszerrel. Ezek segítségével a traktoros homlokrakodó a be nem látható helyeken is biztonsággal működtethető, mivel a monitoron látható a gém helyzete. Az emelések során mérhető a teher, és így pontosan naplózható a rakodott áru mennyisége. Mindez lementhető és pl. egy bérmunka során az elvégzett munka a megbízónak pontosan kinyomtatható. A tényleges rakodó munkaórák figyelembevételével a rendszer figyelmeztet az elvégzendő karbantartásokra, így hosszabbítva meg a rakodó élettartamát.

 

Számos kiegészítő és munkaeszköz választható a mai modern traktoros homlokrakodókhoz. Ez minden esetben a felhasználási igény függvénye.

 

Amennyiben már meglévő erőgéphez szeretnénk homlokrakodót választani, tudnunk kell, sokban befolyásolják a rakodóval végzett munka sikerét a hordozó traktor adottságai. A választásnál érdemes az alábbiakat figyelembe venni:

1. A traktor alvázas, vagy önhordó motoros? Alvázas traktornál az adaptáció egyszerűbb, kisebb így nem növeli feleslegesen a traktor önsúlyát. Önhordó motoros traktornál a teljes traktort „be kell vasalni” ami nagyobb tömeg és a szerelés is bonyolultabb.

 

A Quicke utulity gémcsaládja (X4S)

 

2. A hidraulika rendszer Open Center (fogaskerék szivattyús), vagy Load Sensing (axiáldugattyús szivattyús)? Az OC rendszerek csak magas fordulaton tudják leadni a kívánt hidraulikus teljesítményt, így a rakodás üzemanyag költsége, a motor hőterhelése és a zajterhelés is magasabb. Az LS rendszerek szinte alapjáraton mozgatják a rakodót a kívánt sebességgel. Gazdaságosabb és nyugodtabb a munkamenet.

3. A traktor méretei is behatárolók a választásnál. Egy 35-40 LE traktortól nem lehet elvárni, hogy olyan rakodót tegyünk rá, ami 4,5 méterre emeli a 2,5 tonnás raklapot.

Gépvásárlás előtt mindenképpen gondolja át a fent leírtakat, vagy konzultáljon szakértővel. Szívesen állunk rendelkezésére a Svéd Quicke termékekkel kapcsolatban.

 

További információkért kattintson ide!

 

 

 

 

 

 

A Gazdák Tere weboldal cookie-kat használ annak érdekében, hogy a weboldal a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassa. Amennyiben Ön folytatja a böngészést a weboldalunkon, azt úgy tekintjük, hogy nincs kifogása a tőlünk érkező cookie-k fogadása ellen.

BEZÁRÁS

Ha nem akarsz lemaradni a legjobb ajánlatokról, kövess minket Facebookon!