Több százezer hektáron alakultak már ki olyan táblarészek, amik „visznek, de nem hoznak”.
Feleslegesnek érezzük a drága vetőmagot, a műtrágyát, a növényvédő szert pazarolni,
nem beszélve a gépek és talajművelő eszközök amortizációjáról. Mit tegyünk?
Kivonjuk ezeket a területeket, vagy megjavítjuk és visszaállítjuk az eredményes gazdálkodásba?
Meghívjuk Önt, hogy ismerkedjen meg a kultivátorok és tarlóhántók széles választékával. Termékeiknél a minőségre összpontosítanak. A mezőgazdasági gépek gyártása során, a legjobb acél és a legmagasabb minőségű alkatrészeket használjuk, aminek köszönhetően termékeink egyedi, tartós és megbízható munkagépek.
Napjainkban a szalma értéke egyre nagyobb. Az összegyűjtött szalma kell az iparnak (papírgyártás), a hőerőműveknek, de főképp szükséges az állattenyészés számára.
A bálázás a műveletsor első lépése, azonban a 300-500 kg tömegű bálák mozgatása, kazalba rakása nem egyszerű feladat. Ehhez mindenképpen okos, erős célgépekre, azaz eszközökre van szükség.
Az erőgépek általában minden gazdaságban adottak, ezek a homlokrakodóval szerelt traktorok, teleszkópos, vagy más önjáró rakodók. Ehhez gyárt megannyi cég különböző bálarendez, bálatüske eszközt.
A Folyékony NPK család alapja a magas tápanyag- és cukortartalmú vinasz–melasz keverék. Ez azonban kevés nitrogént, foszfort és káliumot tartalmaz, ha csak néhány 100 liter/ha dózist juttatunk ki. Ezért a Vulcan Folyékony NPK-ban a nitrogénmennyiséget UAN-nal, UREÁ-val vagy ATS-sel emeljük. A foszfortartalmat foszforsavval, a káliumot pedig oldott kálisó formában növeljük. Mikroelemekből nagy mennyiségben adunk hozzá cinket, molibdént és közepes mennyiségben bórt.
A kalcium nemcsak a talajok vázát alkotja, hanem fontos tápanyag, és mint kicserélhető kation, segíti más tápanyagok felvételét.
A kalciumban jól – de nem túlzottan – ellátott talajból azok a tápanyagok (NPK) is lényegesen jobban hasznosulnak, amit drága pénzen kijuttatunk. Pár ezer forintból „lemeszezhetjük” a tábláinkat, körforgásba hozhatjuk a tápanyagokat, de ehhez válasszunk megfelelő terméket.
A finn ELHO, gépeit – az 1968-as alapítás óta – a skandináv piacok hagyományosan magas műszaki és takarmányhigiéniai elvárásainak megfelelően fejleszti és gyártja. Teszi ezt azzal a szándékkal, hogy a kisebb létszámú gazdaságok számára is tartós, megbízható, nagy teljesítményű, gazdaságosan üzemeltethető és kiváló minőségű takarmány előállítására alkalmas gépeket kínáljon.
A permetezéstechnológiáról szóló cikksorozatunk előző, első részében foglaltak talán száraznak és tudományosnak tűntek, de fontosnak éreztük, hogy egy kis elmélettel rávilágítsunk a fúvókák működésére. A továbbiakban azon leszünk, hogy sokkal gyakorlatiasabb oldalról közelítsük meg a fúvókák kiválasztását.
A levélanalízisek már április végére gyenge–közepes nitrogén-, alacsony magnézium- és kénszinteket mutattak a kalászos gabonákban. Mi várható akkor a szemtelítődés időszakában? A kalász alatti 2-3 levél (köztük a zászlóslevél) fogja a legtöbb tápanyagot a szembe termelni. Amíg zöldek, adjunk nekik „könnyű” tápanyagokat.
Napjainkban kiváló növényvédő szerek és csúcstechnikával felszerelt permetezőgépek állnak a rendelkezésünkre, hogy környezetkímélő, gazdaságos és mindemellett hatékony növényvédelmet végezhessünk. A mindennapi tapasztalat azonban mégsem ezt mutatja: apró, mégsem jelentéktelen eszközökön, hozzáálláson, tudáshiányon múlik gyakran a tökéletes növényvédelem, a kár és az elégedetlenség viszont annál nagyobb.